Koca Ayak Fenomeni Hala Çözülemedi

İlk defa dünya üzerinde Sibirya steplerinde görülen Koca Ayak ya da diğer adıyla Yeti, ikinci kez Amerika’da görüldü. Görgü tanıklarının ifadesine göre her yanı tüylerle kaplı ve boyu 2 metreden uzun maymuna benzeyen bir yapısı var. Yıllardır araştırmacıların kafasını meşgul eden Yeti, Rusya’nın ve Amerika’nın ormanlık alanlarında görüldü. Birçok kişinin gördüğü Yeti yakın bir zaman kadar yalan olduğuna inanılan bir fenomendi. Ancak yakın bir zamanda kamera ile bazı görüntüleri elde edilebildi.

koca ayak
koca ayak

Rusya’da bir grup bilim adamının oluşturduğu araştırma grubu Yeti’nin izini sürmek için Kemerovo bölgesinde araştırma yapmaya başladı. Yapılan araştırmalar, Yeti’nin gerçek olduğunu %95 oranında doğruladı.

Yeti Nerelerde Görüldü?

Rusya, ABD, Kanada, İsveç ve Estonya ülkelerinden birçok bilim adamı ortak bir çalışma yürüttü. Rusya’nın Kemerovo bölgesinde Taştagolski kasabasında yürütülen çalışmada, Yeti’nin bulunabileceği Azaski mağarası incelenmeye başlandı.  Mağarada Yeti’nin yaşadığına dair önemli kanıtlar elde edildi.

yeti
yeti

Aynı zamanda ABD’nin Michigan eyaletinde Yeti benzeri bir yaratık görüntülendi. Varlığı büyük oranda kanıtlansa da Yeti hala günümüzde kısmen de olsa fenomen olmaya devam ediyor.

One Reply to “Koca Ayak Fenomeni Hala Çözülemedi”

  1. Bu tür haberleri okudukça korkuyorum. Türkiye’de böyle bir şeyle karşılaşsak ölürüm korkudan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir