Uykusuzluğa Neden Olan Sebepler

Bazı insanların yaşadığı sağlık problemlerinden birisi uykusuzluk problemidir. Günümüzde uykusuzluğa neden olan birçok neden vardır. Ortalama bir insanın günlük olarak uyması gerek saat dilimi 8 ile 10 saat arasındadır. Ancak insanların yaşı ilerleyince uyku zamanı gitgide azalır. Uykusuzluğa neden olan etkenlerin başında neşe, huzur, stres, uykusuzluk gelir. Uykusuzluğa neden olan etkenlerin ilki biyolojik saatin ritim bozukluğudur. Bu durum yeni doğan bebeklerde de sıklıkla gözlenir.

uyku
uyku

Uykusuzluğun İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Uykusuzluğun temel nedenlerinden birisi de uykuya geç dalmak olmuştur. İnsanların geç uyuması kişilerin iş ve sosyal hayatını olumsuz etkiler. Uykusuzluğa neden olan etkenlerden birisi uzun süre yapılan seyahatler olmuştur. Güncel iş hayatının ve sanayileşmiş toplumun uyku üzerine en büyük etkisi budur. Çok fazla seyahat eden insanların en önemli sorunlarından biri uykusuzluktur.

uykusuzluk
uykusuzluk

Ülkeler arası hatta kıtalar arası seyahat eden kişiler saat farkından ötürü oluşan yerel saate alışamadıklarından uyku sorunu çekebilir. Bazı insanlar uykusuz kalmak için kafeinli ürün içerler. Ancak kafeinli içeceklerden kesinlikle uzak durmalı ve daha besleyici düzeyde besinler tüketmelidir.

One Reply to “Uykusuzluğa Neden Olan Sebepler”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir